Vicor Corporation V150B12M150BL2
V150B12M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150B12M150BL2.pdf
Availability of V150B12M150BL2
QUANTITY
V150B12M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B12M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M150BL2
Related LinksV150B12, V150B12M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M150BL2 Details Description
Related parts for V150B12M150BL2
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP H/D TAPED datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf