Vicor Corporation V150B12M150BN
V150B12M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150B12M150BN.pdf
Availability of V150B12M150BN
QUANTITY
V150B12M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M150BN
Internal Part NumberEIS-V150B12M150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M150BN
Related LinksV150B1, V150B12M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M150BN Details Description
Related parts for V150B12M150BN
IC SHIFT REG 8BIT PISO 16-TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A 1.25MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf