Vicor Corporation V150B12M250BG
V150B12M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12M250BG.pdf
Availability of V150B12M250BG
QUANTITY
V150B12M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M250BG
Internal Part NumberEIS-V150B12M250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M250BG
Related LinksV150B1, V150B12M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M250BG Details Description
Related parts for V150B12M250BG
CONN HEADER .100 SINGL R/A 4POS datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/16" 8" datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.4V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 280MA 1.9 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 520MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 35W datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf