Vicor Corporation V150B12M250BN2
V150B12M250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M250BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12M250BN2.pdf
Availability of V150B12M250BN2
QUANTITY
V150B12M250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M250BN2
Internal Part NumberEIS-V150B12M250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M250BN2
Related LinksV150B12, V150B12M250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M250BN2 Details Description
Related parts for V150B12M250BN2
RES 820 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC MUX LP 2-INPUT 6-XSON datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
E2 DIE 16-14 AVK FLAG 198035180 datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 446MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 250W datasheet.pdf