Vicor Corporation V150B15C150B
V150B15C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15C150B.pdf
Availability of V150B15C150B
QUANTITY
V150B15C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C150B
Internal Part NumberEIS-V150B15C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C150B
Related LinksV150B1, V150B15C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C150B Details Description
Related parts for V150B15C150B
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf