Vicor Corporation V150B15C150BG2
V150B15C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15C150BG2.pdf
Availability of V150B15C150BG2
QUANTITY
V150B15C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C150BG2
Internal Part NumberEIS-V150B15C150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C150BG2
Related LinksV150B15, V150B15C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C150BG2 Details Description
Related parts for V150B15C150BG2
DUCT SLOT POL CLR2"X2" (6=6') datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL 23POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf