Vicor Corporation V150B15C250BG
V150B15C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15C250BG.pdf
Availability of V150B15C250BG
QUANTITY
V150B15C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C250BG
Internal Part NumberEIS-V150B15C250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C250BG
Related LinksV150B1, V150B15C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C250BG Details Description
Related parts for V150B15C250BG
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
I/O MODULE 4-20MA 12-BIT;3.90UA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf