Vicor Corporation V150B15E250BF3
V150B15E250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15E250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15E250BF3.pdf
Availability of V150B15E250BF3
QUANTITY
V150B15E250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15E250BF3
Internal Part NumberEIS-V150B15E250BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15E250BF3
Related LinksV150B15, V150B15E250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15E250BF3 Details Description
Related parts for V150B15E250BF3
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HANDI-PAK MARKER BOOK A-C datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf