Vicor Corporation V150B15H150BN2
V150B15H150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15H150BN2.pdf
Availability of V150B15H150BN2
QUANTITY
V150B15H150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H150BN2
Internal Part NumberEIS-V150B15H150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H150BN2
Related LinksV150B15, V150B15H150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H150BN2 Details Description
Related parts for V150B15H150BN2
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.2A SC70-6 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 6PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf