Vicor Corporation V150B15H250B
V150B15H250B picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15H250B.pdf
Availability of V150B15H250B
QUANTITY
V150B15H250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H250B
Internal Part NumberEIS-V150B15H250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H250B
Related LinksV150B1, V150B15H250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H250B Details Description
Related parts for V150B15H250B
Connector Header 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC LSR DRVR 2.7GBPS 5.5V 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.511 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 10X5/8" A VFN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 147MA 17.1 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 350MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf