Vicor Corporation V150B15H250BF3
V150B15H250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15H250BF3.pdf
Availability of V150B15H250BF3
QUANTITY
V150B15H250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H250BF3
Internal Part NumberEIS-V150B15H250BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H250BF3
Related LinksV150B15, V150B15H250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H250BF3 Details Description
Related parts for V150B15H250BF3
Crystal 16.8000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC AUDIO PROC AUTO HANDSFR 64QFN datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
2UF 50V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf