Vicor Corporation V150B15H250BS2
V150B15H250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H250BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15H250BS2.pdf
Availability of V150B15H250BS2
QUANTITY
V150B15H250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H250BS2
Internal Part NumberEIS-V150B15H250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H250BS2
Related LinksV150B15, V150B15H250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H250BS2 Details Description
Related parts for V150B15H250BS2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6V-5.5V 39W datasheet.pdf