Vicor Corporation V150B15H250BS3
V150B15H250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15H250BS3.pdf
Availability of V150B15H250BS3
QUANTITY
V150B15H250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H250BS3
Internal Part NumberEIS-V150B15H250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H250BS3
Related LinksV150B15, V150B15H250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H250BS3 Details Description
Related parts for V150B15H250BS3
IC REG LDO ADJ 5PENTAWATT datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 90SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf