Vicor Corporation V150B15M250BF
V150B15M250BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B15M250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15M250BF.pdf
Availability of V150B15M250BF
QUANTITY
V150B15M250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15M250BF
Internal Part NumberEIS-V150B15M250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15M250BF
Related LinksV150B1, V150B15M250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15M250BF Details Description
Related parts for V150B15M250BF
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC34H/AE34M/HSC34H datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TO-220FP datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 100K OHM 13SIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 187.5 MOHM datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf