Vicor Corporation V150B15M250BF3
V150B15M250BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15M250BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15M250BF3.pdf
Availability of V150B15M250BF3
QUANTITY
V150B15M250BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15M250BF3
Internal Part NumberEIS-V150B15M250BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15M250BF3
Related LinksV150B15, V150B15M250BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15M250BF3 Details Description
Related parts for V150B15M250BF3
CAP CER 560PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST 4A 250V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PLUG IN UNIT FOR LSX 4L STD TEMP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/22/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf