Vicor Corporation V150B15T150BG2
V150B15T150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15T150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15T150BG2.pdf
Availability of V150B15T150BG2
QUANTITY
V150B15T150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15T150BG2
Internal Part NumberEIS-V150B15T150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15T150BG2
Related LinksV150B15, V150B15T150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15T150BG2 Details Description
Related parts for V150B15T150BG2
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL IMAGE SENS IBIS4-6600 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21.3X40.2 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf