Vicor Corporation V150B24C150BG
V150B24C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B24C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24C150BG.pdf
Availability of V150B24C150BG
QUANTITY
V150B24C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24C150BG
Internal Part NumberEIS-V150B24C150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24C150BG
Related LinksV150B2, V150B24C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24C150BG Details Description
Related parts for V150B24C150BG
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 29POS datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 12GBIT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf