Vicor Corporation V150B24C250B2
V150B24C250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24C250B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24C250B2.pdf
Availability of V150B24C250B2
QUANTITY
V150B24C250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24C250B2
Internal Part NumberEIS-V150B24C250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24C250B2
Related LinksV150B2, V150B24C250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24C250B2 Details Description
Related parts for V150B24C250B2
CONN PLUG 7POS W/SOCKETS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HAN ADAPT PG21 TO PG21 THRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf