Vicor Corporation V150B24C250BG3
V150B24C250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24C250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24C250BG3.pdf
Availability of V150B24C250BG3
QUANTITY
V150B24C250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24C250BG3
Internal Part NumberEIS-V150B24C250BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24C250BG3
Related LinksV150B24, V150B24C250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24C250BG3 Details Description
Related parts for V150B24C250BG3
IC ADC 10-BIT 40MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE 1CH POWERSO10 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1-6 HCSL 48-TSSOP datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 75A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V JB 0805 datasheet.pdf