Vicor Corporation V150B24E250BG
V150B24E250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BG.pdf
Availability of V150B24E250BG
QUANTITY
V150B24E250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BG
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BG
Related LinksV150B2, V150B24E250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BG Details Description
Related parts for V150B24E250BG
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER 6TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN J/N RE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf