Vicor Corporation V150B24E250BG2
V150B24E250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BG2.pdf
Availability of V150B24E250BG2
QUANTITY
V150B24E250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BG2
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BG2
Related LinksV150B24, V150B24E250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BG2 Details Description
Related parts for V150B24E250BG2
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 0202 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf