Vicor Corporation V150B24E250BG3
V150B24E250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BG3.pdf
Availability of V150B24E250BG3
QUANTITY
V150B24E250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BG3
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BG3
Related LinksV150B24, V150B24E250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BG3 Details Description
Related parts for V150B24E250BG3
SCREWDRIVER TORXPLUS IP6 6.5" datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SERIES 55 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf