Vicor Corporation V150B24E250BN2
V150B24E250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BN2.pdf
Availability of V150B24E250BN2
QUANTITY
V150B24E250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BN2
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BN2
Related LinksV150B24, V150B24E250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BN2 Details Description
Related parts for V150B24E250BN2
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC AFE 3CH 16BIT 45MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CABLE 31POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
MKP 0.18UF 5% 2500VDC DRAWING T4 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf