Vicor Corporation V150B24E250BS
V150B24E250BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BS.pdf
Availability of V150B24E250BS
QUANTITY
V150B24E250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BS
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BS
Related LinksV150B2, V150B24E250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BS Details Description
Related parts for V150B24E250BS
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
MOD PWR ENT MED WIRE DL FUSE 10A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7S 1206 datasheet.pdf
LED ORANGE-RED CLEAR ROUND T/H datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA DUAL-BAND 3DBI SMA FML datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 300VAC AXIAL datasheet.pdf