Vicor Corporation V150B24H150BG
V150B24H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24H150BG.pdf
Availability of V150B24H150BG
QUANTITY
V150B24H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H150BG
Internal Part NumberEIS-V150B24H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H150BG
Related LinksV150B2, V150B24H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H150BG Details Description
Related parts for V150B24H150BG
HEAT SINK 25MM X 25MM X 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-18AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF24 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf