Vicor Corporation V150B24H150BL2
V150B24H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24H150BL2.pdf
Availability of V150B24H150BL2
QUANTITY
V150B24H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B24H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H150BL2
Related LinksV150B24, V150B24H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H150BL2 Details Description
Related parts for V150B24H150BL2
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
708FXE2-SC-80 SWITCH datasheet.pdf
CONN D-SUB 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf