Vicor Corporation V150B24H250B
V150B24H250B picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24H250B.pdf
Availability of V150B24H250B
QUANTITY
V150B24H250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H250B
Internal Part NumberEIS-V150B24H250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H250B
Related LinksV150B2, V150B24H250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H250B Details Description
Related parts for V150B24H250B
TERM SOLDER SLOT .136" .125"L datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PSOC POD FOR CY8C20X34 QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 400OHM 25C datasheet.pdf
RES 75K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1/2" X 2" - 100/PACK datasheet.pdf
RES 93.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ESG 6.6/15 BHZ 5.00/03 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.4A 230 MOHM TH datasheet.pdf