Vicor Corporation V150B24H250BN2
V150B24H250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24H250BN2.pdf
Availability of V150B24H250BN2
QUANTITY
V150B24H250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H250BN2
Internal Part NumberEIS-V150B24H250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H250BN2
Related LinksV150B24, V150B24H250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H250BN2 Details Description
Related parts for V150B24H250BN2
IC DIFF LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 2.3A 8PQFN datasheet.pdf
DIP SWITCH 2.54MM PITCH 3POL 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf