Vicor Corporation V150B24T150BS3
V150B24T150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24T150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24T150BS3.pdf
Availability of V150B24T150BS3
QUANTITY
V150B24T150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24T150BS3
Internal Part NumberEIS-V150B24T150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24T150BS3
Related LinksV150B24, V150B24T150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24T150BS3 Details Description
Related parts for V150B24T150BS3
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT LC2MOS MONO 28SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 361 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 CLR 25X4' datasheet.pdf
EMI FILTER HIGH PERFM 115/250VAC datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf