Vicor Corporation V150B28C250BG2
V150B28C250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28C250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28C250BG2.pdf
Availability of V150B28C250BG2
QUANTITY
V150B28C250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28C250BG2
Internal Part NumberEIS-V150B28C250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28C250BG2
Related LinksV150B28, V150B28C250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28C250BG2 Details Description
Related parts for V150B28C250BG2
CONN HEADER 10POS 1.27MM TIN T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
KIT DEV PSD FOR 68HC11 220V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
UNICARD SHEET PLASTIC LABELS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf