Vicor Corporation V150B28H250BG2
V150B28H250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28H250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28H250BG2.pdf
Availability of V150B28H250BG2
QUANTITY
V150B28H250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28H250BG2
Internal Part NumberEIS-V150B28H250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28H250BG2
Related LinksV150B28, V150B28H250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28H250BG2 Details Description
Related parts for V150B28H250BG2
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER TUBE NOCLR 250' datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN 6POS 0.8MM SMT datasheet.pdf