Vicor Corporation V150B28M150B2
V150B28M150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28M150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150B28M150B2.pdf
Availability of V150B28M150B2
QUANTITY
V150B28M150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28M150B2
Internal Part NumberEIS-V150B28M150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28M150B2
Related LinksV150B2, V150B28M150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28M150B2 Details Description
Related parts for V150B28M150B2
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 5000' datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf