Vicor Corporation V150B28M250BG2
V150B28M250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28M250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28M250BG2.pdf
Availability of V150B28M250BG2
QUANTITY
V150B28M250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28M250BG2
Internal Part NumberEIS-V150B28M250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28M250BG2
Related LinksV150B28, V150B28M250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28M250BG2 Details Description
Related parts for V150B28M250BG2
OSC XO 1.544MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 320V 150A TO-92 datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 6A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
BLZP 5.08/13/270LH SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DOCKING FRAME SZB24 FOR 6MOD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf