Vicor Corporation V150B28M250BL3
V150B28M250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28M250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28M250BL3.pdf
Availability of V150B28M250BL3
QUANTITY
V150B28M250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28M250BL3
Internal Part NumberEIS-V150B28M250BL3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28M250BL3
Related LinksV150B28, V150B28M250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28M250BL3 Details Description
Related parts for V150B28M250BL3
CAP CER 0.015UF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 9/16" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 37C P 12" WHT JACKS NI datasheet.pdf