Vicor Corporation V150B28T250BF
V150B28T250BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B28T250BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28T250BF.pdf
Availability of V150B28T250BF
QUANTITY
V150B28T250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28T250BF
Internal Part NumberEIS-V150B28T250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28T250BF
Related LinksV150B2, V150B28T250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28T250BF Details Description
Related parts for V150B28T250BF
IDC CABLE- ASR16G/ AE16M / ASR16 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
BREAKER CIRCUIT CUSTOM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf