Vicor Corporation V150B28T250BF2
V150B28T250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28T250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28T250BF2.pdf
Availability of V150B28T250BF2
QUANTITY
V150B28T250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28T250BF2
Internal Part NumberEIS-V150B28T250BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28T250BF2
Related LinksV150B28, V150B28T250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28T250BF2 Details Description
Related parts for V150B28T250BF2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOD882 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW MIN ACT R/A SPDT PCB 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
LAN ROUTER, 2 ETH, 1 USB HOST, 1 datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A D2PAK datasheet.pdf