Vicor Corporation V150B28T250BG
V150B28T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B28T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28T250BG.pdf
Availability of V150B28T250BG
QUANTITY
V150B28T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28T250BG
Internal Part NumberEIS-V150B28T250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28T250BG
Related LinksV150B2, V150B28T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28T250BG Details Description
Related parts for V150B28T250BG
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 30" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER SILVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 77W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf