Vicor Corporation V150B28T250BG3
V150B28T250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28T250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28T250BG3.pdf
Availability of V150B28T250BG3
QUANTITY
V150B28T250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28T250BG3
Internal Part NumberEIS-V150B28T250BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28T250BG3
Related LinksV150B28, V150B28T250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28T250BG3 Details Description
Related parts for V150B28T250BG3
ADAPTER 28ZIF BD W/28SO PLUGS datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 200 OHM 24DRT datasheet.pdf