Vicor Corporation V150B28T250BN3
V150B28T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28T250BN3.pdf
Availability of V150B28T250BN3
QUANTITY
V150B28T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28T250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B28T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28T250BN3
Related LinksV150B28, V150B28T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28T250BN3 Details Description
Related parts for V150B28T250BN3
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 5/4AAA NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC PROGRAM ADJ RESET SOT23-5 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM BLUE/BLUE/BLUE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FILTER SAW RF 815.50MHZ SMD datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf