Vicor Corporation V150B36C250BL3
V150B36C250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36C250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36C250BL3.pdf
Availability of V150B36C250BL3
QUANTITY
V150B36C250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36C250BL3
Internal Part NumberEIS-V150B36C250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36C250BL3
Related LinksV150B36, V150B36C250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36C250BL3 Details Description
Related parts for V150B36C250BL3
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2KN/110 AR UC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.7A 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf