Vicor Corporation V150B36E250BG
V150B36E250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B36E250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36E250BG.pdf
Availability of V150B36E250BG
QUANTITY
V150B36E250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36E250BG
Internal Part NumberEIS-V150B36E250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36E250BG
Related LinksV150B3, V150B36E250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36E250BG Details Description
Related parts for V150B36E250BG
TRANSISTOR RF NPN 12V SC-75 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
WP-CN BRASS PG16 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf