Vicor Corporation V150B36E250BG2
V150B36E250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36E250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36E250BG2.pdf
Availability of V150B36E250BG2
QUANTITY
V150B36E250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36E250BG2
Internal Part NumberEIS-V150B36E250BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36E250BG2
Related LinksV150B36, V150B36E250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36E250BG2 Details Description
Related parts for V150B36E250BG2
CABLE 2RCA MALE-MALE 5M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 43POS datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf