Vicor Corporation V150B36H150BL2
V150B36H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36H150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36H150BL2.pdf
Availability of V150B36H150BL2
QUANTITY
V150B36H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36H150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B36H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36H150BL2
Related LinksV150B36, V150B36H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36H150BL2 Details Description
Related parts for V150B36H150BL2
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
D4N-9A32R datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf