Vicor Corporation V150B36M150BF2
V150B36M150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M150BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36M150BF2.pdf
Availability of V150B36M150BF2
QUANTITY
V150B36M150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M150BF2
Internal Part NumberEIS-V150B36M150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M150BF2
Related LinksV150B36, V150B36M150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M150BF2 Details Description
Related parts for V150B36M150BF2
RES 19.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 245MA 1.25 OHM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-15 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR 50A 250VAC 65VDC datasheet.pdf