Vicor Corporation V150B36M250BF2
V150B36M250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36M250BF2.pdf
Availability of V150B36M250BF2
QUANTITY
V150B36M250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M250BF2
Internal Part NumberEIS-V150B36M250BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M250BF2
Related LinksV150B36, V150B36M250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M250BF2 Details Description
Related parts for V150B36M250BF2
D-SUB CABLE MFU25K/MC26M/MFU25K datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.6GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD G30 TIN datasheet.pdf