Vicor Corporation V150B36M250BS
V150B36M250BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36M250BS.pdf
Availability of V150B36M250BS
QUANTITY
V150B36M250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M250BS
Internal Part NumberEIS-V150B36M250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M250BS
Related LinksV150B3, V150B36M250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M250BS Details Description
Related parts for V150B36M250BS
IGBT 600V 28A 125W TO263AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC TXRX 60V RS485/RS422 14SOIC datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR CLEAR LENS SMD datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT RT ANG 50POS PCB datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 220OHM 0402 datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE GENERAL PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf