Vicor Corporation V150B36T150BF2
V150B36T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36T150BF2.pdf
Availability of V150B36T150BF2
QUANTITY
V150B36T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36T150BF2
Internal Part NumberEIS-V150B36T150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36T150BF2
Related LinksV150B36, V150B36T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36T150BF2 Details Description
Related parts for V150B36T150BF2
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.5A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 300A POWIR 62 datasheet.pdf