Vicor Corporation V150B36T250BG
V150B36T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B36T250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36T250BG.pdf
Availability of V150B36T250BG
QUANTITY
V150B36T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36T250BG
Internal Part NumberEIS-V150B36T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36T250BG
Related LinksV150B3, V150B36T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36T250BG Details Description
Related parts for V150B36T250BG
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048W/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W SNGL 12V OUT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A QC datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 1000 FT OR datasheet.pdf