Vicor Corporation V150B36T250BN2
V150B36T250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36T250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36T250BN2.pdf
Availability of V150B36T250BN2
QUANTITY
V150B36T250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36T250BN2
Internal Part NumberEIS-V150B36T250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36T250BN2
Related LinksV150B36, V150B36T250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36T250BN2 Details Description
Related parts for V150B36T250BN2
IC DRIVER LVDS DUAL HS DIF 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS OS 1KW 200V datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT FLAT YELLOW datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
AC DRIVE, 460VAC 1HP 2.1A NEMA datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT PIN datasheet.pdf