Vicor Corporation V150B3V3C100BG
V150B3V3C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3C100BG.pdf
Availability of V150B3V3C100BG
QUANTITY
V150B3V3C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3C100BG
Internal Part NumberEIS-V150B3V3C100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3C100BG
Related LinksV150B3V, V150B3V3C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3C100BG Details Description
Related parts for V150B3V3C100BG
RES 2.2 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
BOARD EVAL MEDIA PLAYER BF527 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf